Já sám…

Jak se stránkami začít a jaké jsou možnosti?

Zdarma – vyhledat si stránky u nějaké webové služby, např. Webnode, eStranky, Websnadno atd. (najdete v odkazech). Je to asi nejjednodušší ALE… zdarma to samozřejmě až tak není. Za to, že „zdarma“ vytvoříte svůj web, vám služby budou dávat na stránky reklamy třetích stran. Brzy se pak začne míjet účinkem slovo „vlastní web“. Zatím asi jediná solidní webová služba, bez nesmyslných reklam, je webnode.cz (má vlastní zkušenost a jedna z mých klientek volila tuto alternativu, kterou má dodnes – podívejte se). Bude-li vám stačit doména třetího rázu - vasedomena.webnode.cz, je opravdu vše zdarma. Nemusíte nic instalovat, nepotřebujete žádné doplňky, nemusíte se nic učit a služba nabízí i předepsané texty, které lze pouze upravit. Pro začátek asi nejlepší volba. Pokud budete chtít vlastnidomenu.cz, stačí si ji připlatit rovnou u služby webnode, já raději volím doménu vlastní někde jinde a přesměrovat. Vyhnete se tak problémům při pozdějším přechodu na redakční systém.

Výhody

 1. vše za cca 30 minut hotovo, i když plno věcem nerozumíte
 2. žádná platba do začátku
 3. pokud se naučíte v administraci vše ovládat, začnete získávat i další zkušenosti a přehled

Nevýhody

 1. omezené množství šablon
 2. nemožnost vše bez znalostí programátora změnit (což má za následek spousty stejně vypadajících webů)
 3. bez internetu nic neuděláte
 4. pokud později budete chtít obsah přenést jinam, tak to sami asi nezvládnete

Redakční systém - tady se už budete muset něco naučit. I přes to je to nejspíš nejpohodlnější způsob, jak vlastní stránky realizovat co do designu, textu, rozvržení a účelnosti. Redakčních systémů je hned několik, např. WordPress, Jomla, Drupal…ty jsou nejznámější a jsou zdarma. Jediné, co musíte zaplatit je doména a webhosting (prostor kam RS nahrajete – někteří poskytovatelé mají nástroj na nahrání RS jedním klikem). Cena za to vše, na 1 rok, by měla být max. do 1.000 Kč, dražší je zlodějna. Určitě se vyplatí přečíst si podmínky (ne vždy levnější je lepší) a podívat se na rozdíly služeb (velikost místa, podporu, recenze). RS mají velkou výhodu pro začátečníky, nemusí se učit hromadu IT jazyků a prostředí je připraveno na „pokus-omyl“. Pokud se vám něco nepovede, můžete se vrátit o několik kroků zpět. Pokud si budete chtít celou záležitost vyzkoušet bezplatně, tak i to můžete. Na endora.cz lze zdarma založit webhosting na doméně třetího rázu a jedním klikem v administraci nahrát RS, tím pádem můžete začít. Jelikož je vše zdarma, počítejte s tím, že za to něco musíte obětovat. V textu se vám hromada slov změní na klikací reklamy a pokud nebudete web pravidelně aktualizovat, tak ho zruší. Na druhou stranu si to vše můžete vyzkoušet, aniž by vás to něco stálo. Pokud vám to bude vyhovovat, stačí zaplatit roční poplatky a reklamy zmizí. Cena je solidní. Já preferuji wedos.cz ( česká firma, levná a hlavně dobrá podpora), jen administrace je trochu složitější. Je však na vás, koho si vyberete. Poskytovatelů je celá řada.

Výhody

 1. stálé aktualizace RS a podpora zdarma
 2. prostředí většinou v českém jazyce (administraci brzy pochopíte)
 3. hodně zásuvných modulů (pluginy) – rozšiřují obsah stránek a hodně jich je zdarma
 4. dost šablon, které se dají individuálně upravovat
 5. dostatek programů na vytváření vlastních šablon

Nevýhody

 1. složité nastavování prostředí
 2. ne vždy jde všechno podle vašich představ ( je dobré se naučit alespoň základy HTML)
 3. bez internetu jste ztraceni (ale to už dnes asi u všeho) – dokonce i náš sporák byl nedávno aktualizován přes notebook